APTGT300DU60G
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGT300DU60G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 430 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.8V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 350 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1150 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 24 nF @ 25 V
Configuration : Dual, Common Source
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APTGT300
Description : IGBT MODULE 600V 430A 1150W SP6
Model Number : APTGT300DU60G
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 600 V 430 A 1150 W Chassis Mount SP6